Terapia manualna
Schorzenia układu ruchu poważnie wpływają na codzienne funkcjonowanie. Proces leczenia, powinien być poprzedzony konsultacją specjalistyczną (lekarską lub fizjoterapeutyczną), która opiera się na trzech etapach: wywiad z pacjentem, badania fizykalne oraz zapoznanie się z dostarczoną dokumentacją medyczną. Czasami wymagane jest wykonania dodatkowych badań np. badań obrazowych. Terapia manualna opiera się na technikach manualnych, które prowadzą do usprawniania i zwalczania dolegliwości ze strony narządu ruchu oraz narządów wewnętrznych. Zalicza się do nich masaże, terapię punktów spustowych, czy mobilizację i manipulację stawów.
Wskazania do terapii manualnej
Wskazaniami do terapii manualnej są zazwyczaj zaburzenia ruchowe. Szczególnie te, które wywołują ból i zmniejszają zakres ruchu. Można wśród nich wymienić:
- zmiany przeciążeniowe, urazowe czy zwyrodnieniowe;
- bóle mięśni;
- wady postawy;
- rwę kulszową lub barkową;
- drętwienie kończyn;
- bóle kręgosłupa;
- zaburzenia ruchomości stawów;
- bóle napięciowe lub migrenowe;
- dysfunkcje mięśniowe lub powięziowe;
- osłabienie mięśni, wpływające na upośledzenie ruchowe;
- dyskopatię.
Techniki terapii manualnej
Terapia manualna opiera się na zastosowaniu rozmaitych technik. Są one zależne od rodzaju schorzenia występującego u pacjenta. Bardzo popularna jest kompresja, która opiera się na dociskaniu tkanek miękkich okołostawowych. Mobilizacja i manipulacja polega na zwiększeniu ruchomości stawów. Oprócz tego stosowane są różne techniki masażu, np. funkcyjny, poprzeczny lub tkanek głębokich. Wszystkie metody mają na celu zlikwidowanie przyczyny bólu. Połączenie tych technik oraz ćwiczeń terapeutycznych daje najlepsze rezultaty.