Krioterapia
Krioterapia, inaczej określana jako leczenie zimnem, staje się coraz bardziej popularna. Można ją wykonać na trzy sposoby: z wykorzystaniem niskich temperatur, dwutlenku węgla lub ciekłego azotu. Może być przeprowadzana miejscowo, ale także ogólnie. Pierwszym krokiem krioterapii jest obkurczenie naczyń krwionośnych, co zmniejsza przepływ krwi. Następnie dochodzi do gwałtownego rozszerzenia. Dzięki temu tkanki są lepiej zaopatrywane w tlen i substancje odżywcze. Skutek takiego działania to przyspieszona regeneracja.
Jak przygotować się do zabiegu krioterapii?
Przygotowanie do krioterapii miejscowej nie jest tak skomplikowane, jak do krioterapii ogólnej. Jednak, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Pierwszym krokiem jest dokładne umycie skóry, szczególnie w miejscy, które będzie poddawane krioterapii. Ważne jest usunięcie wszelkich maści, czy kremów. Następne skórę trzeba dokładnie osuszyć. Do zabiegu, warto przystąpić w stroju, który zapewnia łatwy dostęp do danego obszaru ciała. Również wskazane jest zdjęcie wszelkiego rodzaju biżuterii. Osoba, która cierpi na zaburzenia czucia, powinna o tym fakcie poinformować terapeutę przed przystąpieniem do zabiegu. Z zabiegu, należy zrezygnować jeżeli doszło do uszkodzenia skóry.
Kto powinien skorzystać z krioterapii?
Krioterapia ma bardzo mało przeciwwskazań do jej wykonania. Poza kilkoma wyjątkami można ją wykonać u każdego pacjenta. Szczególnie wskazana jest dla osób, które cierpią na schorzenia stawów, bóle reumatyczne, obrzęki oraz na stany po urazach układu kostno-stawowego. Świeże urazy, takie jak zwichnięcia, stłuczenia, oparzenia czy uszkodzenia wiązadeł, również powinny motywować do skorzystania z krioterapii.